← Назад към начало

Училищна STEM среда

На 29 май 2026 г. се състоя официалното откриване на новоизградените STEM кабинети в ПМГ „Св. Климент Охридски“, гр. Силистра. Проектът се реализира в изпълнение на процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU, по Договор BG-RRP-1.015-0950 на обща стойност 137 792,33 евро.

Новото STEM пространство обединява направленията „Математика и информатика“, „Роботика и кибер-физични системи“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“. Като част от проекта са изградени и шест високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи, три от които са обособени извън рамките на STEM средата.

Ученици и учители представиха разнообразни демонстрации, чрез които гостите се запознаха с част от възможностите на новоизграденото STEM пространство и използваното в него високотехнологично оборудване.

В направление „Математика и информатика“ бяха демонстрирани възможностите на интерактивния дисплей чрез задачи по чертане и визуализация. Учениците представиха работа с 3D принтер и 3D скенер, както и приложения на очилата за виртуална реалност, които предизвикаха особен интерес сред гостите. Новоизградените кабинети разполагат още с високопроизводителни лаптопи, смарт телевизори, графични таблети, микроконтролерни развойни платки, LED модули и друго съвременно оборудване, което ще бъде използвано активно в учебния процес.

В направление „Роботика и кибер-физични системи“ бяха показани различни роботизирани системи и програмируеми устройства. Учениците демонстрираха работата на дрон, робота SPIKE, както и хуманоидните роботи NAO и Alpha 1, които са част от оборудването на STEM центъра. Беше представена и работа с Arduino платка, чрез която учениците демонстрираха как чрез програмиране могат да се управляват звукови сигнали и мелодии, както и как с помощта на прекъсвач може да се контролира работата на електронната система. STEM средата включва още IoT комплекти за научни експерименти, комплекти със сензори, микроконтролерни системи и специализирани комплекти за разработки в областта на електрониката и електротехниката.

В направление „Зелени технологии и устойчиво развитие“ беше представена учебна оранжерия с модули за измерване на температура, влажност и осветеност. Учениците демонстрираха и проект за алтернативна енергия, при който чрез енергия, получена от лимони, беше задвижена малка перка, показвайки по интересен и достъпен начин възможностите на устойчивите енергийни източници. STEM пространството разполага и с комплекти за изучаване на слънчева, вятърна и водородна енергия, които ще подпомагат практическото обучение и развитието на екологично мислене и устойчиви навици у учениците.


BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“

Като продължение, на създадения през 2022 г. STEM център на третия етаж в сградата на гимназията, е изграден новия STEM център "MICS" – Учене чрез мотивационни иновации и творчество, който обхваща 780 кв. м от четвъртия етаж и включва лаборатории в три направления: „Роботика и киберфизични системи“, „Математика и Информатика“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“, както и 6 (шест) Високотехнологични оборудвани класни стаи (ВОСКС). Финансирането е осигурено по процедура BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Съгласно подписания Договор с Изпълнителна агенция „Програма за образование“, срокът за изпълнение на Инвестицията е до 31.05.2026 г.

Файлове за изтегляне

Покана