Училищна STEM среда
На 29 май 2026 г. се състоя официалното откриване на
новоизградените STEM кабинети в ПМГ „Св. Климент Охридски“, гр. Силистра.
Проектът се реализира в изпълнение на процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM
среда“, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република
България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU, по Договор
BG-RRP-1.015-0950 на обща стойност 137 792,33 евро.
Новото STEM пространство обединява направленията „Математика
и информатика“, „Роботика и кибер-физични системи“ и „Зелени технологии и
устойчиво развитие“. Като част от проекта са изградени и шест
високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи, три от които са обособени
извън рамките на STEM средата.
Ученици и учители представиха разнообразни демонстрации,
чрез които гостите се запознаха с част от възможностите на новоизграденото STEM
пространство и използваното в него високотехнологично оборудване.
В направление „Математика и информатика“ бяха демонстрирани
възможностите на интерактивния дисплей чрез задачи по чертане и визуализация.
Учениците представиха работа с 3D принтер и 3D скенер, както и приложения на
очилата за виртуална реалност, които предизвикаха особен интерес сред гостите.
Новоизградените кабинети разполагат още с високопроизводителни лаптопи, смарт
телевизори, графични таблети, микроконтролерни развойни платки, LED модули и
друго съвременно оборудване, което ще бъде използвано активно в учебния процес.
В направление „Роботика и кибер-физични системи“ бяха
показани различни роботизирани системи и програмируеми устройства. Учениците
демонстрираха работата на дрон, робота SPIKE, както и хуманоидните роботи NAO и
Alpha 1, които са част от оборудването на STEM центъра. Беше представена и
работа с Arduino платка, чрез която учениците демонстрираха как чрез
програмиране могат да се управляват звукови сигнали и мелодии, както и как с
помощта на прекъсвач може да се контролира работата на електронната система.
STEM средата включва още IoT комплекти за научни експерименти, комплекти със
сензори, микроконтролерни системи и специализирани комплекти за разработки в
областта на електрониката и електротехниката.
В направление „Зелени технологии и устойчиво развитие“ беше
представена учебна оранжерия с модули за измерване на температура, влажност и
осветеност. Учениците демонстрираха и проект за алтернативна енергия, при който
чрез енергия, получена от лимони, беше задвижена малка перка, показвайки по
интересен и достъпен начин възможностите на устойчивите енергийни източници.
STEM пространството разполага и с комплекти за изучаване на слънчева, вятърна и
водородна енергия, които ще подпомагат практическото обучение и развитието на
екологично мислене и устойчиви навици у учениците.
BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“
Като продължение, на създадения през 2022 г. STEM център на третия етаж в сградата на гимназията, е изграден новия STEM център "MICS" – Учене чрез мотивационни иновации и творчество, който обхваща 780 кв. м от четвъртия етаж и включва лаборатории в три направления: „Роботика и киберфизични системи“, „Математика и Информатика“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“, както и 6 (шест) Високотехнологични оборудвани класни стаи (ВОСКС).
Финансирането е осигурено по процедура BG-RRP-1.015 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Съгласно подписания Договор с Изпълнителна агенция „Програма за образование“, срокът за изпълнение на Инвестицията е до 31.05.2026 г.